Na tlačovej konferencii dnes o tom informoval vedúci ORA Ivan Tkáč. „Gro reštaurátorských prác bolo realizovaných v samotnej historickej Levoči, jednak je to Radnica so zvonicou, a potom Kostol sv. Jakuba, kde sa realizovali práce na interiéri aj v exteriéri, “ konkretizoval Tkáč.
Najviac prác ateliér realizoval na Spiši, okrem Levoče aj v evanjelickom aj katolíckom kostole v Ľubici, potom to boli aktivity na oltári v Kláštornom kostole v Červenom Kláštore, reštaurátori však pracovali aj v Lechnici či v Kežmarku. „V Kežmarku sa reštauroval dievčenský chór v drevenom kostolíku a v rímskokatolíckom kostole sa pokračuje s reštaurovaním hlavného oltára, “ doplnil.
Ateliér tiež realizoval prieskumné reštaurátorské práce na kaštieli vo Veľkej Lomnici, na kazateľnici v Dravciach a na Meštiackom dome v Levoči. „Ďalej sú to práce na soche Partizána v Spišskej Belej, “ dodal Tkáč. V tomto roku by v ateliéri radi pokračovali v reštaurovaní kostola sv. Jakuba v Levoči.
„To je taká priorita, čiže reštaurovanie interiéru a exteriéru svätyne, takisto aj skompletizovať a dokončiť reštaurovanie drevených epitafov v samotnej kaplnke Narodenia, “ objasnil Tkáč. Okrem toho bude ORA pokračovať na dokončení oltára v Kežmarku či oltára v Červenom Kláštore. „Podľa finančných možností by sme chceli dokončiť aj práce začaté v minulom období, ako napr. nástenné maľby na Gemeri v obci Rákoš, prípadne kazateľnicu v Spišských Vlachoch, “ dodal.
V priestoroch ORA v Levoči je momentálne rozpracované reštaurovanie oltárnej architektúry a sochárskej výzdoby oltára v Červenom Kláštore vrátane hlavného oltára a predelov. „Je tu rozpracovaný Kristus z rímskokatolíckeho kostola v Prešove, ďalej renesančný epitaf z krstnej kaplnky sv. Jakuba, máme rozpracovaný aj obraz od Schmidta pre Slovenské národné múzeum do expozície Bratislavského hradu, “ uviedol Tkáč.
Ďalej informoval, že tento rok bol z pohľadu finančného vyčíslenia za zrealizované reštaurátorské práce najúspešnejší za 27-ročné pôsobenie ORA. „Je to trošku skreslené, pretože najväčší projekt, ktorý bol vo výške 800.000 eur, bol pôvodne plánovaný na tri roky. Bol však vyfinancovaný v jednom roku, ide o reštaurovanie nástenných malieb a kamenných prvkov za najväčším gotickým oltárom na svete od Majstra Pavla v Levoči, “ doplnil Tkáč. V minulom období sa objem prác pohyboval okolo 500.000 eur za rok, v minulom roku to bolo aj vďaka tomuto projektu takmer trikrát viac.
0